DANCE CANADA

Senior Dance Canada Cup Champion – Shinobi

(Advanced Jazz Line)

 

Junior Dance Canada Cup Champion – Tha Bruno Effect

(Intermediate Hip Hop Line)


SENIOR COMPETITIVE OVERALL AWARDS (Ages 16 and Over)

 

Overall Senior High Scores

1st Place – Shinobi (Advanced Jazz Line)

2nd Place – Certified Air Raid – Sara Buffie (Contemporary)

3rd Place – Lean Back – Sabrina B, Sara B, Thea F (Hip Hop Trio)

 

Line/Ext. Line Overalls

1st Place – Shinobi (Advanced Jazz)

2nd Place – Michael (Advanced Tap)

3rd Place – White Flag (Advanced Lyrical)

 

Group Overalls

1st Place – The Rhythm Speaks (Advanced Tap Small Group)

2nd Place – This Mountain (Advanced Contemporary Small Group)

 

Duo/Trio Overalls

1st Place - Lean Back – Sabrina B, Sara B, Thea F (Hip Hop)

3rd Place – Team Breezy – Colin D, Justin L (Hip Hop)

 

Soloist Overalls (more than 1 solo competed)

1st Place – Certified Air Raid – Sara Buffie (Contemporary)

2nd Place – Man in the Mirror – Sara Buffie (Hip Hop)

3rd Place – U-Rite – Thea Funk (Hip Hop)

 

Solo Overall (1 solo competed)

1st Place – Yams – Colin DeGagne (Hip Hop)

2nd Place – Yellow – Arabella Zeilstra (Tap)

TEEN COMPETITIVE OVERALL RESULTS (Ages 13-15)

 

Line/Ext Line Overalls

3rd Place – Boys will be Boys (Hip Hop)
 

Group Overalls

1st Place – Remote Control (Boys Hip Hop Small Group)

2nd Place – Here We Come (Girls Hip Hop Small Group)

 

Duo/Trio Overall

1st Place – These Three – Tyrell D, Maclean F, Marcus Z (Hip Hop)

 

Soloist Overall (More than 1 solo competed)

2nd Place – Heavy Eyes – Alexis Gaudette (Contemporary)

3rd Place – Mess Around – Hailey Bazan (Tap)

 

Solo Overall (1 solo competed)

2nd Place – Boogie Down – Madeline Garcia (Tap)

3rd Place – Iconic – Tyrell Davis (Hip Hop)

JUNIOR COMPETITIVE OVERALL AWARDS RESULTS (Ages 12 and under)

 

Overall Junior High Scores

1st Place – Tha Bruno Effect (Intermediate Hip Hop Line)

 

Line/Ext Line Overalls

1st Place – Tha Bruno Effect (Hip Hop)

 

Duo/Trio Overall

2nd Place – Inspector Gadjet – Tressa M, Grayson M, Olivia S (Tap)

 

Solo Overall (1 solo competed)

1st Place – Money – Kaleigh Smith (Hip Hop

 

PRE-COMPETITIVE OVERALL AWARDS

 

SENIOR PRE-COMPETITIVE OVERALL AWARDS

 

Line/Ext Line Overalls

3rd Place – Feel it Still (Int/Adv 6 Jazz Line)

 

Group Overalls

2nd Place – Piece By Piece (Int/Adv 6 Lyrical Group)

 

16 and Over Duo/Trio Overalls

1st Place – At the Bus Stop – Ariella G, Jenesa L, Justin L (Tap)

2nd Place – Unbroken – Aurora D, Ariella G, Petra R (Lyrical)

13 – 15 Duo/Trio Overalls

2nd Place – 2K – Hunter B, Anneka R, Madelyn W (Hip Hop)

 

JUNIOR PRE-COMPETITIVE OVERALL AWARDS

 

11/12 Group Overall

1st Place – Super Lit (Intermediate 2 Hip Hop Small Group)

 

11/12 Duo/Trio Overall

1st Place – Big Bank – Natalie G, Emerie P (Hip Hop)

 

9/10 Line/Ext Line Overall

1st Place – Rock Around the Clock (Pre-Inter 3 Jazz)

2nd Place – Bo$$y (Pre-Inter 3 Hip Hop Line)

 

9/10 Duo/Trio Overall

2nd Place – Ice Ice Love – Ramsey M, Grayson M, Christopher Z (Hip Hop)

 

Qualifiers for Mister and Miss Dance Canada Final Event

 

Senior Solo Qualifiers (16 and over)

Tyler E, Colin D, Tianna S, Karissa B, Brianna S, Haley E, Shannon W, Arabella Z, Kazuki N, Thea F, Sara B

 

Teen Solo Qualifiers (13 – 15)

Brody H, Marcus Z, Tyrell D, Juliana Z, Madeline G, Hailey B, Alexis G

 

Junior Solo Qualifiers (12 and under)

Kaleigh S, Quinn D, Eva G, Kasey B, Jordan D, Ella K

  • White YouTube Icon
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White Twitter Icon